N74F194N,602
Description
PARALLEL IN PARALLEL OUT
Catalog
Logic - Shift Registers
DataSheet
N74F194N,602 PDF
Type Description
Series:74F
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Logic Type:Register, Bidirectional
Output Type:Push-Pull
Number of Elements:1
Number of Bits per Element:4
Function:Universal
Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:0°C ~ 70°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:16-DIP (0.300", 7.62mm)