SN74F1016DW
Description
SN74F1016 16-BIT SCHOTTKY BARRIE
Catalog
Logic - Specialty Logic
DataSheet
SN74F1016DW PDF
Type Description
Series:74F
Package:Bulk
Part Status:Active
Logic Type:Schottky Barrier Diode Bus-Termination Array
Supply Voltage:-
Number of Bits:16
Operating Temperature:0°C ~ 70°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)