VIPER20ADIP-E
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
IC SWIT SMPS CM OTP UVLO 8DIP
Catalog
PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers
DataSheet
VIPER20ADIP-E PDF
Type Description
Series:VIPER™
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Output Isolation:Isolated
Internal Switch(s):Yes
Voltage - Breakdown:700V
Topology:Flyback
Voltage - Start Up:11 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):8V ~ 15V
Duty Cycle:-
Frequency - Switching:Up to 200kHz
Power (Watts):20 W
Fault Protection:Current Limiting, Over Temperature
Control Features:-
Operating Temperature:-
Package / Case:8-DIP (0.300", 7.62mm)