NCP1124AP65G
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
IC OFFLINE SWITCH 65KHZ 7DIP
Catalog
PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers
DataSheet
NCP1124AP65G PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Output Isolation:Isolated
Internal Switch(s):Yes
Voltage - Breakdown:650V
Topology:Flyback
Voltage - Start Up:17 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):8.5V ~ 35V
Duty Cycle:80%
Frequency - Switching:65kHz
Power (Watts):27 W
Fault Protection:Current Limiting, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
Control Features:-
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case:8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads