LTC1734ES6-4.2#TRPBF
Description
IC BAT CHG MULTCHEM 1CL TSOT23-6
DataSheet
LTC1734ES6-4.2#TRPBF PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Battery Chemistry:Multi-Chemistry
Number of Cells:1
Current - Charging:Constant - Programmable
Programmable Features:Current
Fault Protection:Over Current, Over Temperature
Charge Current - Max:700mA
Battery Pack Voltage:4.2V
Voltage - Supply (Max):8V
Interface:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)