LTC4050EMS-4.2#TRPBF
Description
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 10MSOP
Catalog
PMIC - Battery Chargers
DataSheet
LTC4050EMS-4.2#TRPBF PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Battery Chemistry:Lithium Ion
Number of Cells:1
Current - Charging:Constant - Programmable
Programmable Features:Timer
Fault Protection:-
Charge Current - Max:-
Battery Pack Voltage:4.2V
Voltage - Supply (Max):10V
Interface:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)