LTC4054ES5-4.2#TRMPBF
Description
IC BATT CHG LI-ION 1CEL TSOT23-5
Catalog
PMIC - Battery Chargers
DataSheet
LTC4054ES5-4.2#TRMPBF PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Battery Chemistry:Lithium Ion
Number of Cells:1
Current - Charging:Constant - Programmable
Programmable Features:-
Fault Protection:-
Charge Current - Max:800mA
Battery Pack Voltage:4.2V
Voltage - Supply (Max):6.5V
Interface:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)