LT3650IMSE-8.2#PBF
Manufacturer
Linear Technology (Analog Devices, Inc.)
VIGOR # :
Description
IC BATT CHG LI-ION 2CELL 12MSOP
Catalog
PMIC - Battery Chargers
DataSheet
LT3650IMSE-8.2#PBF PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Battery Chemistry:Lithium Ion/Polymer
Number of Cells:2
Current - Charging:Constant - Programmable
Programmable Features:Timer
Fault Protection:Over Temperature
Charge Current - Max:2A
Battery Pack Voltage:8.2V
Voltage - Supply (Max):32V
Interface:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:12-TSSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad