LT3651EUHE-4.2#TRPBF
Manufacturer
Linear Technology (Analog Devices, Inc.)
VIGOR # :
Description
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 36QFN
Catalog
PMIC - Battery Chargers
DataSheet
LT3651EUHE-4.2#TRPBF PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Battery Chemistry:Lithium Ion/Polymer
Number of Cells:1
Current - Charging:Constant - Programmable
Programmable Features:Current, Timer
Fault Protection:Over Temperature
Charge Current - Max:4A
Battery Pack Voltage:4.2V
Voltage - Supply (Max):32V
Interface:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)