LTC1730ES8-4.2#PBF
Manufacturer
Linear Technology (Analog Devices, Inc.)
VIGOR # :
Description
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 8SOIC
Catalog
PMIC - Battery Chargers
DataSheet
LTC1730ES8-4.2#PBF PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Battery Chemistry:Lithium Ion
Number of Cells:1
Current - Charging:Constant, Pulsed
Programmable Features:Timer
Fault Protection:Over Current
Charge Current - Max:1A
Battery Pack Voltage:4.2V
Voltage - Supply (Max):12V
Interface:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)