LTC1731ES8-8.2#PBF
Description
IC BATT CHG MULT-CHEM 2CEL 8SOIC
DataSheet
LTC1731ES8-8.2#PBF PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Battery Chemistry:Multi-Chemistry
Number of Cells:2
Current - Charging:Constant - Programmable
Programmable Features:Timer
Fault Protection:-
Charge Current - Max:500mA
Battery Pack Voltage:8.2V
Voltage - Supply (Max):12V
Interface:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)