LTM8061IV-4.1#PBF
Manufacturer
Linear Technology (Analog Devices, Inc.)
VIGOR # :
Description
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 77LGA
Catalog
PMIC - Battery Chargers
DataSheet
LTM8061IV-4.1#PBF PDF
Type Description
Series:µModule®
Package:Tray
Part Status:Active
Battery Chemistry:Lithium Ion/Polymer
Number of Cells:1
Current - Charging:Constant - Programmable
Programmable Features:Current, Timer
Fault Protection:-
Charge Current - Max:2A
Battery Pack Voltage:4.1V
Voltage - Supply (Max):32V
Interface:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)