LTC4121EUD-4.2
Description
IC BATT CHG LI-ION 16QFN
Catalog
PMIC - Battery Chargers
DataSheet
LTC4121EUD-4.2 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Battery Chemistry:Lithium Ion/Polymer
Number of Cells:-
Current - Charging:Constant - Programmable
Programmable Features:-
Fault Protection:-
Charge Current - Max:400mA
Battery Pack Voltage:4.2V
Voltage - Supply (Max):40V
Interface:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)