XC6806C365DR-G
Description
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 10USPB
Catalog
PMIC - Battery Chargers
DataSheet
XC6806C365DR-G PDF
Type Description
Series:XC680x
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Battery Chemistry:Lithium Ion/Polymer
Number of Cells:1
Current - Charging:Constant - Programmable
Programmable Features:Current
Fault Protection:Over Current, Over Temperature, Reverse Current
Charge Current - Max:385mA
Battery Pack Voltage:3.65V
Voltage - Supply (Max):5.5V
Interface:USB
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)