A3909GLNTR-T
Manufacturer
Allegro MicroSystems
VIGOR # :
Description
IC MOTOR DRIVER PAR 10SSOP
Catalog
PMIC - Full, Half-Bridge Drivers
DataSheet
A3909GLNTR-T PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Output Configuration:Half Bridge (4)
Applications:DC Motors, General Purpose, Stepper Motors
Interface:Logic
Load Type:Inductive
Technology:DMOS
Rds On (Typ):1.6Ohm LS + HS
Current - Output / Channel:1A
Current - Peak Output:-
Voltage - Supply:4V ~ 18V
Voltage - Load:4V ~ 18V
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)
Features:-
Fault Protection:Current Limiting, Over Temperature
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:10-SOP (0.154", 3.90mm Width)