DGD2005S8-13
Manufacturer
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
VIGOR # :
Description
IC GATE DRV HALF-BRIDGE 8SO 2.5K
Catalog
PMIC - Gate Drivers
DataSheet
DGD2005S8-13 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Driven Configuration:Half-Bridge
Channel Type:Independent
Number of Drivers:2
Gate Type:N-Channel MOSFET
Voltage - Supply:10V ~ 20V
Logic Voltage - VIL, VIH:0.6V, 2.5V
Current - Peak Output (Source, Sink):290mA, 600mA
Input Type:Non-Inverting
High Side Voltage - Max (Bootstrap):200 V
Rise / Fall Time (Typ):100ns, 35ns
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)