IR2101SPBF
Description
IC GATE DRVR HALF-BRIDGE 8SOIC
DataSheet
IR2101SPBF PDF
Part Status:Active
Driven Configuration:Half-Bridge
Channel Type:Independent
Number of Drivers:2
Gate Type:IGBT, N-Channel MOSFET
Voltage - Supply:10V ~ 20V
Logic Voltage - VIL, VIH:0.8V, 3V
Current - Peak Output (Source, Sink):210mA, 360mA
Input Type:Non-Inverting
High Side Voltage - Max (Bootstrap):600 V
Rise / Fall Time (Typ):100ns, 50ns
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)