LM25101AMR/NOPB
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
IC GATE DRVR HALF-BRIDGE 8SOPWR
Catalog
PMIC - Gate Drivers
DataSheet
LM25101AMR/NOPB PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Driven Configuration:Half-Bridge
Channel Type:Independent
Number of Drivers:2
Gate Type:N-Channel MOSFET
Voltage - Supply:9V ~ 14V
Logic Voltage - VIL, VIH:2.3V, -
Current - Peak Output (Source, Sink):3A, 3A
Input Type:Non-Inverting
High Side Voltage - Max (Bootstrap):100 V
Rise / Fall Time (Typ):430ns, 260ns
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-PowerSOIC (0.154", 3.90mm Width)