IR2010SPBF
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
IC GATE DRVR HALF-BRIDGE 16SOIC
Catalog
PMIC - Gate Drivers
DataSheet
IR2010SPBF PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Driven Configuration:Half-Bridge
Channel Type:Independent
Number of Drivers:2
Gate Type:IGBT, N-Channel MOSFET
Voltage - Supply:10V ~ 20V
Logic Voltage - VIL, VIH:6V, 9.5V
Current - Peak Output (Source, Sink):3A, 3A
Input Type:Non-Inverting
High Side Voltage - Max (Bootstrap):200 V
Rise / Fall Time (Typ):10ns, 15ns
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)