MP18021HQ-A-LF-Z
Manufacturer
MPS (Monolithic Power Systems)
VIGOR # :
Description
IC GATE DRVR HALF-BRIDGE 8QFN
Catalog
PMIC - Gate Drivers
DataSheet
MP18021HQ-A-LF-Z PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Driven Configuration:Half-Bridge
Channel Type:Independent
Number of Drivers:2
Gate Type:N-Channel MOSFET
Voltage - Supply:9V ~ 18V
Logic Voltage - VIL, VIH:1V, 2.4V
Current - Peak Output (Source, Sink):2.5A, 2.5A
Input Type:Non-Inverting
High Side Voltage - Max (Bootstrap):100 V
Rise / Fall Time (Typ):12ns, 9ns
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)