LTC3901EGN#PBF
Manufacturer
Linear Technology (Analog Devices, Inc.)
VIGOR # :
Description
IC GATE DRVR LOW-SIDE 16SSOP
Catalog
PMIC - Gate Drivers
DataSheet
LTC3901EGN#PBF PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Driven Configuration:Low-Side
Channel Type:Synchronous
Number of Drivers:2
Gate Type:N-Channel MOSFET
Voltage - Supply:4.5V ~ 11V
Logic Voltage - VIL, VIH:-
Current - Peak Output (Source, Sink):2A, 2A
Input Type:Inverting, Non-Inverting
High Side Voltage - Max (Bootstrap):-
Rise / Fall Time (Typ):15ns, 15ns
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:16-SSOP (0.154", 3.90mm Width)