IRS2003SPBF
Description
IC GATE DRVR HALF-BRIDGE 8SOIC
DataSheet
IRS2003SPBF PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Not For New Designs
Gate Type:IGBT, N-Channel MOSFET
Voltage - Supply:10V ~ 20V
Logic Voltage - VIL, VIH:0.8V, 2.5V
Current - Peak Output (Source, Sink):290mA, 600mA
Input Type:Inverting, Non-Inverting
High Side Voltage - Max (Bootstrap):200 V
Rise / Fall Time (Typ):70ns, 35ns
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)