IR2011PBF
Description
IC GATE DRV HI-SIDE/LO-SIDE 8DIP
DataSheet
IR2011PBF PDF
Part Status:Active
Driven Configuration:High-Side or Low-Side
Channel Type:Independent
Number of Drivers:2
Gate Type:N-Channel MOSFET
Voltage - Supply:10V ~ 20V
Logic Voltage - VIL, VIH:0.7V, 2.2V
Current - Peak Output (Source, Sink):1A, 1A
Input Type:Inverting
High Side Voltage - Max (Bootstrap):200 V
Rise / Fall Time (Typ):35ns, 20ns
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:8-DIP (0.300", 7.62mm)