PE29100A-X
Manufacturer
pSemi
VIGOR # :
Description
IC GATE DRVR HALF-BRIDGE DIE
Catalog
PMIC - Gate Drivers
DataSheet
PE29100A-X PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Driven Configuration:Half-Bridge
Channel Type:Synchronous
Number of Drivers:2
Gate Type:N-Channel MOSFET
Voltage - Supply:4V ~ 5.5V
Logic Voltage - VIL, VIH:-
Current - Peak Output (Source, Sink):2A, 4A
Input Type:-
High Side Voltage - Max (Bootstrap):100 V
Rise / Fall Time (Typ):2.5ns, 2.5ns
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)