2ED020I12FAXUMA2
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
IC GATE DRVR HALF-BRIDG DSO36-58
Catalog
PMIC - Gate Drivers
DataSheet
2ED020I12FAXUMA2 PDF
Type Description
Series:EiceDriver™
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Driven Configuration:Half-Bridge
Channel Type:Independent
Number of Drivers:2
Gate Type:IGBT, N-Channel, P-Channel MOSFET
Voltage - Supply:13V ~ 20V
Logic Voltage - VIL, VIH:1.5V, 3.5V
Current - Peak Output (Source, Sink):2.4A, 2.4A
Input Type:Inverting, Non-Inverting
High Side Voltage - Max (Bootstrap):1200 V
Rise / Fall Time (Typ):30ns, 50ns
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:36-BSSOP (0.295", 7.50mm Width), 32 Leads