DGD21844S14-13
Manufacturer
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
VIGOR # :
Description
IC GATE DRVR HALF-BRIDGE 14SO
Catalog
PMIC - Gate Drivers
DataSheet
DGD21844S14-13 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Driven Configuration:Half-Bridge
Channel Type:Synchronous
Number of Drivers:2
Gate Type:IGBT, N-Channel MOSFET
Voltage - Supply:10V ~ 20V
Logic Voltage - VIL, VIH:0.8V, 2.5V
Current - Peak Output (Source, Sink):1.4A, 1.8A
Input Type:Non-Inverting
High Side Voltage - Max (Bootstrap):600 V
Rise / Fall Time (Typ):40ns, 20ns
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)