IRS2004PBF
Description
IC GATE DRVR HALF-BRIDGE 8DIP
DataSheet
IRS2004PBF PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Driven Configuration:Half-Bridge
Channel Type:Synchronous
Number of Drivers:2
Gate Type:IGBT, N-Channel MOSFET
Voltage - Supply:10V ~ 20V
Logic Voltage - VIL, VIH:0.8V, 2.5V
Current - Peak Output (Source, Sink):290mA, 600mA
Input Type:Non-Inverting
High Side Voltage - Max (Bootstrap):200 V
Rise / Fall Time (Typ):70ns, 35ns
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:8-DIP (0.300", 7.62mm)