2EDL23N06PJXUMA1
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
IC GATE DRVR HALF-BRIDGE 14DSO
Catalog
PMIC - Gate Drivers
DataSheet
2EDL23N06PJXUMA1 PDF
Type Description
Series:EiceDriver™
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Driven Configuration:Half-Bridge
Channel Type:Independent
Number of Drivers:2
Gate Type:N-Channel, P-Channel MOSFET
Voltage - Supply:10V ~ 17.5V
Logic Voltage - VIL, VIH:1.1V, 1.7V
Current - Peak Output (Source, Sink):1.8A, 2.3A
Input Type:Non-Inverting
High Side Voltage - Max (Bootstrap):600 V
Rise / Fall Time (Typ):48ns, 37ns
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)