LTC1154HS8#TRPBF
Manufacturer
Linear Technology (Analog Devices, Inc.)
VIGOR # :
Description
IC GATE DRVR HIGH-SIDE 8SOIC
Catalog
PMIC - Gate Drivers
DataSheet
LTC1154HS8#TRPBF PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Driven Configuration:High-Side
Channel Type:Single
Number of Drivers:1
Gate Type:N-Channel MOSFET
Voltage - Supply:4.5V ~ 18V
Logic Voltage - VIL, VIH:0.8V, 2V
Current - Peak Output (Source, Sink):-
Input Type:Non-Inverting
High Side Voltage - Max (Bootstrap):-
Rise / Fall Time (Typ):-
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)