ZXMS6001N3TA
Manufacturer
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
VIGOR # :
Description
IC PWR DRIVER N-CHAN 1:1 SOT223
Catalog
PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
DataSheet
ZXMS6001N3TA PDF
Type Description
Series:INTELLIFET®
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Switch Type:General Purpose
Number of Outputs:1
Ratio - Input:Output:1:1
Output Configuration:Low Side
Output Type:N-Channel
Interface:On/Off
Voltage - Load:60V (Max)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):Not Required
Current - Output (Max):1.1A
Rds On (Typ):520mOhm
Input Type:Non-Inverting
Features:Auto Restart
Fault Protection:Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)