TPS2010PWR
Description
POWER SUPPLY CIRCUIT, FIXED
Catalog
PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
DataSheet
TPS2010PWR PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Switch Type:General Purpose
Number of Outputs:1
Ratio - Input:Output:1:1
Output Configuration:High Side
Output Type:N-Channel
Interface:On/Off
Voltage - Load:2.7V ~ 5.5V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):Not Required
Current - Output (Max):200mA
Rds On (Typ):75mOhm
Input Type:Non-Inverting
Features:-
Fault Protection:Current Limiting (Fixed), Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Supplier Device Package:14-TSSOP
Package / Case:14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)