BM2LB150FJ-CE2
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
Description
IC PWR SWITCH P-CHAN 1:1 SOP-J8
Catalog
PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
DataSheet
BM2LB150FJ-CE2 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q100
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Switch Type:General Purpose
Number of Outputs:2
Ratio - Input:Output:1:1
Output Configuration:Low Side
Output Type:P-Channel
Interface:On/Off
Voltage - Load:3V ~ 5.5V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):3V ~ 5.5V
Current - Output (Max):6.5A
Rds On (Typ):150mOhm
Input Type:Non-Inverting
Features:-
Fault Protection:Over Current, Over Temperature, Over Voltage
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Supplier Device Package:8-SOP-J
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)