NX20P3483UKAZ
Manufacturer
NXP Semiconductors
VIGOR # :
Description
IC PWR SWITCH 1:1 42WLCSP
Catalog
PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
DataSheet
NX20P3483UKAZ PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Switch Type:USB Switch
Number of Outputs:1
Ratio - Input:Output:1:1
Output Configuration:-
Output Type:-
Interface:I²C
Voltage - Load:2.8V ~ 20V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):-
Current - Output (Max):5A
Rds On (Typ):28mOhm
Input Type:-
Features:Slew Rate Controlled
Fault Protection:Current Limiting (Adjustable), Over Temperature, Reverse Current, UVLO
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)