ZXMS6005DGQTA
Description
IC PWR DRIVER N-CHAN 1:1 SOT223
DataSheet
ZXMS6005DGQTA PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, INTELLIFET®
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Switch Type:General Purpose
Number of Outputs:1
Interface:On/Off
Voltage - Load:60V (Max)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):3.3V, 5V
Current - Output (Max):2A
Rds On (Typ):150mOhm
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)