TPS1HB16FQPWPRQ1
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
40-V, 16-M, 1-CH AUTOMOTIVE SMAR
Catalog
PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
DataSheet
TPS1HB16FQPWPRQ1 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q100
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Switch Type:General Purpose
Number of Outputs:1
Ratio - Input:Output:1:1
Output Configuration:High Side
Output Type:-
Interface:-
Voltage - Load:6V ~ 18V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):Not Required
Current - Output (Max):49A
Rds On (Typ):16mOhm
Input Type:Non-Inverting
Features:-
Fault Protection:Current Limiting (Adjustable), Over Temperature, UVLO
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Supplier Device Package:16-HTSSOP
Package / Case:16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)