BD1HC500EFJ-CE2
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
Description
IC PWR SWITCH P-CHAN 1:1 8HTSOP
Catalog
PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
DataSheet
BD1HC500EFJ-CE2 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q100
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Switch Type:General Purpose
Number of Outputs:1
Ratio - Input:Output:1:1
Output Configuration:High Side
Output Type:P-Channel
Interface:-
Voltage - Load:-
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):4V ~ 18V
Current - Output (Max):2A
Rds On (Typ):500mOhm
Input Type:CMOS
Features:-
Fault Protection:Over Current, Over Temperature, UVLO
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Supplier Device Package:8-HTSOP-J
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad