VNQ5160K-E
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
IC PWR DRVR N-CHAN 1:1 PWRSSO24
Catalog
PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
DataSheet
VNQ5160K-E PDF
Type Description
Series:VIPower™
Package:Tray
Part Status:Active
Switch Type:General Purpose
Number of Outputs:4
Ratio - Input:Output:1:1
Output Configuration:High Side
Output Type:N-Channel
Interface:On/Off
Voltage - Load:4.5V ~ 36V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):Not Required
Current - Output (Max):3.8A
Rds On (Typ):160mOhm (Max)
Input Type:Non-Inverting
Features:Auto Restart, Status Flag
Fault Protection:Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Supplier Device Package:PowerSSO-24
Package / Case:24-PowerBSOP (0.295", 7.50mm Width)