ZXMS6005DN8Q-13
Description
IC PWR DRIVER N-CHAN 1:1 8SOIC
DataSheet
ZXMS6005DN8Q-13 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, INTELLIFET®
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Switch Type:General Purpose
Number of Outputs:2
Interface:On/Off
Voltage - Load:60V (Max)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):3.3V, 5V
Current - Output (Max):1.8A
Rds On (Typ):150mOhm
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Supplier Device Package:8-SOIC
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)