MIC2003-1.2YM5TX
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
IC PWR SWITCH P-CHAN 1:1 SOT23-5
Catalog
PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
DataSheet
MIC2003-1.2YM5TX PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Discontinued at Digi-Key
Switch Type:General Purpose
Number of Outputs:1
Ratio - Input:Output:1:1
Output Configuration:High Side
Output Type:P-Channel
Interface:On/Off
Voltage - Load:2.5V ~ 5.5V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):Not Required
Current - Output (Max):1.2A
Rds On (Typ):70mOhm
Input Type:Non-Inverting
Features:-
Fault Protection:Current Limiting (Fixed), Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)