MC15XS3400DPNAR2
Manufacturer
NXP Semiconductors
VIGOR # :
Description
IC PWR SWITCH N-CHAN 1:1 24PQFN
Catalog
PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
DataSheet
MC15XS3400DPNAR2 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Switch Type:General Purpose
Number of Outputs:4
Ratio - Input:Output:1:1
Output Configuration:High Side
Output Type:N-Channel
Interface:SPI
Voltage - Load:6V ~ 20V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):3V ~ 5.5V
Current - Output (Max):6A
Rds On (Typ):15mOhm
Input Type:-
Features:Internal PWM, Slew Rate Controlled, Watchdog Timer
Fault Protection:Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)