BUK114-50L,118
Manufacturer
NXP Semiconductors
VIGOR # :
Description
IC PWR DRIVER N-CHAN 1:1 SOT426
Catalog
PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
DataSheet
BUK114-50L,118 PDF
Type Description
Series:TOPFET™
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Switch Type:General Purpose
Number of Outputs:1
Ratio - Input:Output:1:1
Output Configuration:Low Side
Output Type:N-Channel
Interface:On/Off
Voltage - Load:50V (Max)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):5V
Current - Output (Max):15A
Rds On (Typ):75mOhm
Input Type:Non-Inverting
Features:Status Flag
Fault Protection:Over Temperature, Over Voltage
Operating Temperature:150°C (TJ)