VND5E050AJTR-E
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
IC PWR SWTCH N-CHAN 1:1 PWRSSO12
Catalog
PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
DataSheet
VND5E050AJTR-E PDF
Type Description
Series:VIPower™
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Switch Type:General Purpose
Number of Outputs:2
Ratio - Input:Output:1:1
Output Configuration:High Side
Output Type:N-Channel
Interface:On/Off
Voltage - Load:4.5V ~ 28V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):Not Required
Current - Output (Max):19A
Rds On (Typ):50mOhm (Max)
Input Type:Non-Inverting
Features:Auto Restart
Fault Protection:Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Supplier Device Package:PowerSSO-12™
Package / Case:12-PowerLSOP (0.154", 3.90mm Width)