LT1461CIS8-3.3#PBF
Description
IC VREF SERIES 0.08% 8SOIC
DataSheet
LT1461CIS8-3.3#PBF PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Output Type:Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Current - Output:100 mA
Tolerance:±0.08%
Temperature Coefficient:12ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz:8ppmp-p
Noise - 10Hz to 10kHz:9.6ppmrms
Voltage - Input:3.8V ~ 20V
Current - Supply:70µA
Current - Cathode:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)