LT1019CN8-10#PBF
Manufacturer
Linear Technology (Analog Devices, Inc.)
VIGOR # :
Description
IC VREF SERIES/SHUNT 0.2% 8DIP
DataSheet
LT1019CN8-10#PBF PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Reference Type:Series, Shunt
Output Type:Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed):10V
Voltage - Output (Max):-
Current - Output:10 mA
Tolerance:±0.2%
Temperature Coefficient:20ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz:2.5ppmp-p
Noise - 10Hz to 10kHz:2.5ppmrms
Voltage - Input:11.5V ~ 40V
Current - Supply:1.5mA
Current - Cathode:800 µA
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:8-DIP (0.300", 7.62mm)