LT1236AIS8-10#PBF
Description
IC VREF SERIES/SHUNT 0.05% 8SOIC
DataSheet
LT1236AIS8-10#PBF PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Reference Type:Series, Shunt, Buried Zener
Output Type:Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed):10V
Voltage - Output (Max):-
Current - Output:10 mA
Tolerance:±0.05%
Temperature Coefficient:5ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz:6µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz:3.5µVrms
Voltage - Input:11.5V ~ 40V
Current - Supply:2mA
Current - Cathode:1.7 mA
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)