LT1790BCS6-4.096#TRMPBF
Description
IC VREF SERIES 0.1% TSOT-23-6
DataSheet
LT1790BCS6-4.096#TRMPBF PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Reference Type:Series
Output Type:Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed):4.096V
Voltage - Output (Max):-
Current - Output:5 mA
Tolerance:±0.1%
Temperature Coefficient:25ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz:60µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz:89µVrms
Voltage - Input:4.6V ~ 18V
Current - Supply:80µA
Current - Cathode:-
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)