LM385BYMX-2.5/NOPB
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
IC VREF SHUNT 1.5% 8SOIC
Catalog
PMIC - Voltage Reference
DataSheet
LM385BYMX-2.5/NOPB PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Reference Type:Shunt
Output Type:Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Current - Output:20 mA
Tolerance:±1.5%
Temperature Coefficient:50ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz:-
Noise - 10Hz to 10kHz:120µVrms
Voltage - Input:-
Current - Supply:-
Current - Cathode:20 µA
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)