LT1389BCS8-4.096#PBF
Description
IC VREF SHUNT 0.075% 8SOIC
DataSheet
LT1389BCS8-4.096#PBF PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Reference Type:Shunt
Output Type:Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed):4.096V
Voltage - Output (Max):-
Current - Output:10 mA
Tolerance:±0.075%
Temperature Coefficient:50ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz:80µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz:-
Voltage - Input:-
Current - Supply:-
Current - Cathode:1 µA
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)