LM4040DIM3-2.5-TR
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
IC VREF SHUNT 1% SOT23-3
Catalog
PMIC - Voltage Reference
DataSheet
LM4040DIM3-2.5-TR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Discontinued at Digi-Key
Reference Type:Shunt
Output Type:Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Current - Output:15 mA
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:150ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz:-
Noise - 10Hz to 10kHz:35µVrms
Voltage - Input:-
Current - Supply:-
Current - Cathode:70 µA
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)