LTC3807IUDC#TRPBF
Description
IC REG CTRLR BUCK 20QFN
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers
DataSheet
LTC3807IUDC#TRPBF PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Output Type:Transistor Driver
Function:Step-Down
Output Configuration:Positive
Topology:Buck
Number of Outputs:1
Output Phases:1
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):4V ~ 38V
Frequency - Switching:50kHz ~ 900kHz
Duty Cycle (Max):99%
Synchronous Rectifier:Yes
Clock Sync:No
Serial Interfaces:-
Control Features:Current Limit, Enable, Frequency Control, Soft Start, Tracking
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)